Negara
Brunei Darussalam berjaya menambah satu lagi pingat emas pada Kejohanan
Wushu Remaja Asia Ke-10 melalui atlet kebangsaan, Basma Lachkar dalam
Kategori Girls Tajiquan Youth pada hari keempat kejohanan tersebut yang
berlangsung di Stadium Tertutup, Kompleks Sukan Negara Hassanal Bolkiah,
di sini.
Dengan pingat tersebut, Brunei kini memiliki empat pingat emas satu pingat perak dan satu pingat gangsa.
Berangkat
menyaksikan kejohanan pada sesi pagi dan seterusnya menyempurnakan
hadiah bagi acara Girls Tajiquan Youth ialah Duli Yang Teramat Mulia
Paduka Seri Pengiran Bendahara Seri Maharaja Permaisuara Pengiran Muda
Haji Sufri Bolkiah ibni Al-Marhum Sultan Haji Omar 'Ali Saifuddien
Sa'adul Khairi Waddien, Presiden Majlis Olimpik Kebangsaan Negara Brunei
Darussalam (BDNOC).
Juga
berangkat, Yang Amat Mulia Pengiran Anak Aliiyah Amalul Bulqiah binti
Duli Yang Teramat Mulia Paduka Seri Pengiran Bendahara Seri Maharaja
Permaisuara Pengiran Muda Haji Sufri Bolkiah yang menyempurnakan
pengurniaan hadiah bagi Kategori Boys Nanquan Youth.
Sementara
penyampaian hadiah bagi Kategori Girls Nanquan Youth disempurnakan oleh
Menteri Kebudayaan, Belia dan Sukan Yang Berhormat Mejar Jeneral (B)
Dato Paduka Seri Haji Aminuddin Ihsan bin Pehin Orang Kaya Saiful Mulok
Dato Seri Paduka Haji Abidin.
Dalam
Kategori Girls Tajiquan Youth, Basma Lachkar memenangi pingat emas
bersama dengan atlet dari negara Jepun, Hibiki Isono setelah memperoleh
kutipan mata sama iaitu 9.48 manakala pingat gangsa disandang oleh atlet
dari Chinese Taipei, Shao Yun Lu dengan kutipan mata 9.47.
Manakala
atlet dari Macau, China, Loi Chit Cheung berjaya meraih pingat emas
dalam Kategori Boys Nanquan Youth setelah memperoleh 9.45 mata diikuti
pingat perak yang dimenangi bersama oleh Lok Man Ngan dari Hongkong,
China dan Kah Heng Wong dari Malaysia dengan perolehan mata 9.43.
Atlet
dari Macau, China, Sam in Wong turut merangkul pingat emas bagi
negaranya setelah berjaya mengutip 9.43 mata dalam Kategori Girls
Nanquan Youth, diikuti dengan pingat perak diraih oleh Ariyanto
Gabrielle Felicia dari Indonesia dengan 9.41 mata dan pingat gangsa
diberikan kepada atlet dari India, Rezina Tamang yang meraih kutipan
9.12 mata.
Pada
kejohanan sebelah pagi turut menyaksikan tiga kategori lain yang
dipertandingkan iaitu Girl's Daoshu Junior, Boy's Daoshu Junior dan
Boy's Tajiquan Youth di mana atlet Negara Brunei Darussalam, Walid
Lachkar yang menyertai dalam Kategori Boy's Daoshu Junior dan Zheng Yu
Hosea Wong dalam Kategori Boy's Tajiquan Youth gagal meraih sebarang
pingat.
Sementara
itu pada kejohanan sebelah petang pula menyaksikan pertandingan bagi
acara Sanda iaitu Junior Girl's 56 Kilogram, Junior Boy's 48 Kilogram
dan Junior Boy's 70 Kilogram.
Hadir
menyaksikan kejohanan sesi petang dan seterusnya menyempurnakan hadiah
bagi Kategori Junior Girl's 56 Kilogram ialah Setiausaha Tetap
Kementerian Kebudayaan, Belia dan Sukan (KKBS), Pengiran Mohammad
Amirrizal bin Pengiran Haji Mahmud.
Xiaoyu
Zhang dari Republik Rakyat China meraih pingat emas dalam Kategori
Junior Girl's 56 Kilogram, manakala pingat perak disandang oleh atlet
Iran, Mehrasa Abdollahidehkordi dan pingat gangsa bersama diraih oleh
Nitika Bansal dari India dan Thi Ngoc Anh Nguyen dari Viet Nam.
Manakala
dalam Kategori Junior Boy's 48 Kilogram, Jiajun Huang juga dari
Republik Rakyat China, berjaya meraih pingat emas, diikuti oleh Chien Vu
Van dari Viet Nam meraih pingat perak dan pingat gangsa bersama pula
disandang oleh Bexultan Koskenov dari Kazakhstan dan Manish dari India.
Gharani
Ebrahimi dari Iran pula meraih pingat emas dalam Kategori Junior Boy's
70 Kilogram manakala pingat perak dimenangi oleh Ilkham Gapparov dari
Kazakhstan sementara atlet Jordan, Abuzaid Ali dan Atlet Chinese Taipe,
E Yun Chen meraih pingat gangsa bersama pada acara tersebut.
Sumber : Pelita Brunei